Mycie włosów i skóry głowy. Jakich kosmetyków używać?

Jak poprawnie myć włosy i skórę głowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie: wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Niektóre z nas myją włosy codziennie, inne – co kilka dni. Podczas mycia głowy usuwamy sebum, kurz i inne zanieczyszczenia, a także kosmetyki (oleje, odżywki), które stosowałyśmy wcześniej. Włosy czyste można „potraktować” innymi produktami pielęgnacyjnymi, np. maseczką.

Jeżeli nasz szampon jest dość dobry i skuteczny, mycia włosów nie musimy powtarzać.

Jeżeli chcemy, aby nasze włosy i skóra głowy były czyste i zdrowe, musimy dobrać odpowiedni szampon. Obecnie w drogeriach do wyboru mamy wiele kosmetyków myjących przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Generalnie dzielimy je na te z SLS i bez SLS. Nie trudno zgadnąć, że szampony bez SLS w składzie są bezpieczniejsze i lepsze. Używać także możesz tych, w których ten składnik umieszczony jest na jednej z końcowych pozycji listy składników. Produkty z zawartością SLS dobrze oczyszczają, ale mogą podrażniać; natomiast te bez SLS nie uczulają i również dobrze myją. Wszystko zależy od tego, jak wrażliwą skórę głowy mamy i jak działają na nas konkretne składniki.

Włosy i skórę głowy oczyszczać można także za pomocą delikatnych szamponów, których pH jest zbliżone do pH skóry. Szampony z pH wyższym niż 5,5 lub równym tej wartości otwierają łuski włosowe, dlatego wraz z nimi powinno stosować się odżywki lub maski wygładzające i odżywiające. Jeżeli używasz szamponu o pH niższym niż 5,5, to nie musisz korzystać z innych preparatów pielęgnacyjnych. Aby zmienić wysokie pH szamponu, należy rozcieńczyć go z wodą. Przynajmniej raz w tygodniu myj włosy i skórę głowy produktem o kwaśnym odczynie, który złagodzi podrażnienia, zwłaszcza po farbowaniu włosów.