Jak usunąć makijaż permanentny i tatuaż?

Często jest tak, że najpierw coś zrobimy, a dopiero potem pomyślimy. I takim sposobem musimy żyć z nieudanym tatuażem lub brzydkim makijażem permanentnym. Na nasze szczęście istnieje kilka sposobów usuwania niechcianych ozdób ciała. Jedną z nich jest głębokie złuszczanie skóry za pomocą peelingów lub dermabrazji. Tatuaż usunąć można też podczas zabiegu chirurgicznego lub chemicznego wypalenia skóry. Jak nie trudno jest się domyśleć, zabiegi takie są bardzo bolesne, a ryzyko powikłań jest dość wysokie. Okres rekonwalescencji jest długi, a na skórze zostają pamiątki w postaci blizn i przebarwień.

Najskuteczniejszą metodą usuwania tatuażu jest zabieg z wykorzystaniem lasera.

Urządzenie w bardzo krótkim czasie wysyła dużą dawkę energii świetlnej, która przekształcana jest w falę akustyczną. W efekcie barwnik wprowadzony pod skórę jest rozdzielany na cząsteczki i całkowicie usuwany ze skóry. Stosowanie lasera jest w pełni skuteczne i bezpieczne – światło działa tylko na pigment obecny pod skórą (jego kolor nie ma znaczenia).

Zabieg laserowego usuwania tatuażu wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej. Lekarz dobiera odpowiednią długość fali lasera, która uzależniona jest od barwnika. Do miejscowego znieczulenia używa się kremu Emla. Aby w pełni usunąć tatuaż, należy poddać się kilku lub kilkunastu zabiegom – ich liczba uzależniona jest od umiejscowienia, wielkości i koloru tatuażu. Jak każdy inwazyjny zabieg, tak i laserowe usuwanie tatuażu może powodować podrażnienia. Skóra wokół tatuażu może być zaczerwieniona i pokryta strupkami. Barwa tatuażu lub makijażu permanentnego stopniowo rozjaśnia się – jest to kłopotliwe w przypadku stałego makijażu brwi. Tuż po zakończonej kuracji na skórze mogą pojawić się przebarwienia lub blizny – zależy to od wrażliwości skóry.

Uwaga. Przed laserowym zabiegiem usuwania barwników spod skóry warto wiedzieć, że makijaż permanentny jest rodzajem tatuażu. Jest jednak o wiele trudniejszy do usunięcia, ponieważ wykonuje się go w kolorze i na twarzy. Zastanów się zatem dwa razy, zanim zrobisz tatuaż.