Jak pielęgnować usta? Przydatne triki i kosmetyki.

Skóra ust, obok skóry powiek i dłoni, jest najbardziej narażona na podrażnienia i uszkodzenia. Wargi pokryte są bardzo cienkim i wrażliwym naskórkiem, który szybko ulega wysuszeniu, odmrożeniu lub spierzchnięciu. Jeżeli chcemy, żeby nasze usta prezentowały się ładnie i były zdrowe, musimy o nie odpowiednio zadbać.

Stosujmy zatem właściwe kosmetyki i urodowe triki.

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na uszkodzenia skóry ust. Można je podzielić na atmosferyczne, mechaniczne i te spowodowane używaniem niewłaściwych kosmetyków. Do pierwszej grupy zaliczamy: niskie bądź wysokie temperatury, silne promieniowanie słoneczne, mroźne powietrze. Czynniki mechaniczne to podrażnienia naskórka wywołane przez przygryzanie warg, otarcia, opryszczkę. Natomiast używanie niewłaściwych kosmetyków może prowadzić do wysuszenia skóry ust i pojawienia się reakcji alergicznych.

Pielęgnacja ust powinna być dostosowana do pory roku, rodzaju skóry, a także indywidualnych upodobań. W drogeriach znajdziesz wiele kosmetyków nawilżających; w sieci jest wiele przydatnych wskazówek, które pomogą ci dbać o skórę ust. Najważniejszymi zasadami w doborze produktów i metod pielęgnacyjnych są między innymi: stosowanie substancji natłuszczających, łagodzących lub przeciwsłonecznych; regularność zabiegów; systematyczne używanie kosmetyków. Składniki, które pomogą ci zadbać o ładny i zdrowy wygląd ust to: wazelina, gliceryna, olejki roślinne, miód, kwas hialuronowy, rumianek. Pamiętaj o stosowaniu peelingów, kremów nawilżających i pomadek ochronnych. Zimą wystrzegaj się błyszczyków, które mogą prowadzić do wysuszenia naskórka, a latem nie zapomnij o filtrach przeciwsłonecznych.

Aby kosmetyki nawilżające mogły się lepiej wchłaniać i działać szybciej, zrób peeling skóry ust. Przygotuj łyżeczkę cukru i łyżeczkę miodu; dodać możesz ulubiony olejek roślinny lub masło kosmetyczne. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Tak przygotowany peeling wetrzyj w usta okrężnymi ruchami, a następnie nałóż krem nawilżający lub inny kosmetyk ochronny. Twoje usta będą jak nowe.